| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 7.68 TB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 810 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 650 MB/s |
| Random 4KB Read | 175000IOPS |
| Random 4KB Write | 45000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance (TBW) | 14000 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 5.82 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Storage System |