| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 6.40 TB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 2200 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1650 MB/s |
| Random 4KB Read | 240000IOPS |
| Random 4KB Write | 120000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Endurance (TBW) | 35000 TB |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 5.82 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |