| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 4.5" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 9.07 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Country of Origin | Thailand |