| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 0.4" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |