| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 18 TB |
| Recording Technology | Conventional Magnetic Recording (CMR) |
| Disk Format | 512e/4Kn |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 285 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 272 MB/s |
| Random 4KB Read | 168000IOPS |
| Random 4KB Write | 550000IOPS |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 256 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Hot Pluggable | Yes |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.48 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|