| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Door Lock |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Powder Coated Aluminum |
| Product Material |
|
| Durability |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 4" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Country of Origin: United States. Country of origin is subject to change. |
| Application/Usage | Door |
| Certifications & Standards | UL 10C |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |