| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray Aluminum |
| Form Factor | External |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.7" |
| Length | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 2.42 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |