| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 60 V DC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 2.50 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |