| Technical Information | |
|---|---|
| Video Wall Compatible | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP30 |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 27.80" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 256 x 256 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Pixel Pitch | 76.8 mil |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Number of Modules Per Cabinet | 2x2 |
| Video | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Brightness | 1500 Nit |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Installation Type |
|
| Height | 19.7" |
| Width | 19.7" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 17.76 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Indoor |