| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 14 ms |
| Response Time Details | 14 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Edge LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 49 Hz to 76 Hz |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 26 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Height | 16.9" |
| Width | 28.9" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 28 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |