| Technical Information | |
|---|---|
| Bezel Width (Bottom) | 0.50" |
| Bezel Width (Top) | 0.40" |
| Bezel Width (Left) | 0.40" |
| Bezel Width (Right) | 0.40" |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Pixel Pitch | 11 mil |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Video | |
|---|---|
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 24.9" |
| Width | 43.3" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 46.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |