| Technical Information | |
|---|---|
| Video Wall Compatible | Yes |
| Bezel Width | 17.3 mil |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Video Wall Configuration | 10x10 |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel Pitch | 24.8 mil |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Dynamic Contrast Ratio | 140,000:1 |
| Color Depth | 10-bit |
| Brightness | 700 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 26.8" |
| Width | 47.7" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 52 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |