Accessories Planar 998-2120-00
998-2120-00
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.24795 mm x 0.24795 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Backlight Technology | LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 22 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Height | 11.6" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 1.5" |
| Height with Stand | 14.70" |
| Width with Stand | 19.30" |
| Depth with Stand | 7.30" |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |