Accessories Planar 997-7039-00
997-7039-00
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 22" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Backlight Technology | Edge LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Features | OSD/Power Lock |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Optical |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 12.9" |
| Width | 20.3" |
| Depth | 2.8" |
| Height with Stand | 14.70" |
| Width with Stand | 20.30" |
| Depth with Stand | 4.90" |
| Weight (Approximate) | 9.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |