Accessories Planar 997-6848-00
997-6848-00
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 12 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Features | OSD/Power Lock |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Brightness | 264 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Headphone | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 16.5" |
| Width | 26.5" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 19.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |