| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 240 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 2.22 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Hot Pluggable | No |
| Width | 0.9" |
| Length | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Device Supported |
|