| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 512 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 |
| Height | 0.4" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Panasonic TOUGHBOOK 40 |
| Device Supported | Toughbook |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |