| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 31.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 1,400:1 |
| Brightness | 360 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Color Family | Black |
| Height | 19.1" |
| Width | 28.8" |
| Depth | 8.3" |
| Weight (Approximate) | 29.54 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | South Korea |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |