| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
Postal Code:
2D:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Depth of Field |
Depth of field at code 39:
Depth of field at Code 128:
Depth of field at UPC:
Depth of field at PDF417:
Depth of field at QR Code:
Depth of field at Data Matrix:
|
| Scan Pattern | Area |
| Scanning Distance | 15.35" |
| Features |
|
| Number of Keys | 2 |
| Field of View (Horizontal) | 38° |
| Field of View (Vertical) | 29° |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 70° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 8.3 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.6 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 10 mil |
| Image Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 96 KB |
| Flash Memory | 1 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 600 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 20% to 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Durability |
|
| Height | 3.3" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |