| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
2D:
POSTAL CODES:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type |
|
| Scan Mode | Trigger |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanning Distance | 9.20" |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 100 in/s |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
5 ft (1.5 m) drop onto concrete surface |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 15 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 23°F (-5°C) to 113°F (45°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 10% to 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Fixed Mount |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability | Dust Resistant |
| Height | 1.9" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.9" |
| Weight (Approximate) | 7.44 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | Japan |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |