Photo ID Cameras from Logitech.
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Effective Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 720 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 60° |
| Lens | |
|---|---|
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Mounting Type | Clip |
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 2.8" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 2.51 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Basic Requirements:
For HD 720p Video Calling and Recording:
|
| Compatibility |
Laptops, LCD or CRT Monitors |
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2 years |