| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 55" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Brightness | 3000 Nit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | webOS 3.0 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 27.9" |
| Width | 48.6" |
| Depth | 4.2" |
| Weight (Approximate) | 58.42 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | South Korea |