| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Response Time | 14 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 14.4" |
| Width | 24.2" |
| Depth | 1.5" |
| Height with Stand | 17.80" |
| Width with Stand | 24.21" |
| Depth with Stand | 8.76" |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.67 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |