| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 0.4" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Length | 0.6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |