| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL22 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 145.7 mil |
| Width | 1.2" |
| Length | 2.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |