| Technical Information | |
|---|---|
| Identification Method |
|
| Application/Usage | Door |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Indicators & Controls |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Current | 115 mA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 4.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.7" |
| Weight (Approximate) | 8.78 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
compatible supporting most HID 125 kHz credentials |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |