| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 300 MB/s |
| Maximum Write Speed | 200 MB/s |
| Features |
|
| Encryption Standard | 2048-bit RSA |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Aluminum |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 3" |
| Weight (Approximate) | 0.353 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | TAA Compliant |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |