| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Sequential Read | 675 MB/s |
| Maximum Sequential Write | 575 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 2) Type C |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | M.2 |
| Durability |
|
| Height | 0.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 3 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Certifications & Standards | TAA Compliant |
| Device Supported |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |