| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 100 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 90 MB/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.5" |
| Width | 3" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TAA Compliant |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |