| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported |
|
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 120 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 100 MB/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Matte Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.4" |
| Length | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Server |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year warranty from date of purchase |