Accessories Kanguru KDF3000-16G
KDF3000-16G
| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 16 GB |
| Maximum Read Speed | 160 MB/s |
| Maximum Write Speed | 120 MB/s |
| Features |
|
| Encryption Standard | 256-bit AES-XTS |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.340 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Supported Operating Systems:
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |