| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy | 46 Wh |
| Number of Cells | 6 |
| Minimum Battery Recharge Time | 11.45 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.6" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 7.5" |
| Weight (Approximate) | 1.24 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |