| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Management Port | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Consumption | 2.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 3" |
| Width | 4" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |