| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Card Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.5" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 0.8" |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |