| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Card Types Supported | 56-in-1 |
| Memory Card Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4" |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |