| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 7.68 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 510 MB/s |
| Endurance (DWPD) | 3.14 |
| Endurance (TBW) | 45056 TB |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 3.70 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Server |