| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| L3 Cache | 60 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Device Supported | Server |
| Memory | |
|---|---|
| Memory Speed Supported | 4.40 GHz |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 270 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Depth | 2.2" |