| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 85 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 172.4°F (78°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intel Server System R1000WF Family:
|