| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.50 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 115 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 2.1" |
| Length | 5.6" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Compatibility |
System
|