| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.26 GHz |
| Bus Speed | 2400 MHz |
| QuickPath Interconnect | 4.80 GT/s |
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 32 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket B LGA-1366 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 80 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.7" |
| Depth | 1.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |