| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Fibre Channel Ports | 2 |
| Number of LC Ports | 2 |
| Host Interface | PCI Express x8 |
| Fibre Channel Class Supported |
|
| Topology |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Data Transfer Rate | 8 Gbit/s |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 6.20 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Low-profile |
| Height | 2.5" |
| Width | 6.6" |
| Weight (Approximate) | 3.99 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 6 |