| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 95 MB/s |
| Maximum Write Speed | 35 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 0.4" |
| Thickness | 30 mil |
| Length | 0.6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |