| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 8 |
| Connector Type | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details | 8 x RJ-45 10GBase-T LAN |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-T |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 2.05 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP 5400R Switch Series |