| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 24 |
| Connector Type | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details | 24 x RJ-45 1000Base-T LAN |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 1.74 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP 5400R zl2 Switch Series |