| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 100Base-FX Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |