| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.4" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |