| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| RDX Technology | Yes |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 3.4" |
| Width | 8" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 15.17 oz |