| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| RDX Technology | Yes |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 66.7 MB/s (533.6 Mbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 3.3" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 13.58 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |