| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Hard Drives Supported | 25 |
| Number of Solid State Drive Supported | 25 |
| Total Solid State Drive Capacity Supported | 3080 TB |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 25 |
| Number of 2.5" Bays | 25 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | 12Gb/s SAS |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 37.92 lb |