| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Printer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 8.2" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP OfficeJet 200 Series Mobile Printers |
| Country of Origin | China |